problem ze smoleniem

Jeżeli kocioł pracuje nieprawidłowo – opisz problem tutaj.

problem ze smoleniem

Postprzez MARZENA » 28 Lis 2010, 13:52

paląc w piecu 16 kw przy temperaturze 57 st bardzo mocno smoli mi si wejście przy drzwiczkach zasypowych nieraz nie mogę otworzyć drzwiczek ponieważ są sklejone nie mam zamontowanego zaworu czterodrożnego czy zamontowanie go rozwiąże ten problem?palę węglem i sezonowanym drzewem ale w większości paliwem głównym jest węgiel orzech.
MARZENA

Re: problem ze smoleniem

Postprzez PEREKO » 29 Lis 2010, 08:27

Przyczyn smołowania (skraplania się pary wodnej) może być kilka:

1. Za niska temperatura na kotle - wiem że w instrukcji zalecamy 57C, ale nie da się ustalić jednej stałej temp. w której objaw smołowania ustąpi u niektórych może to być 50C a u innych 65C. Można spróbować zwiększyć temp. zadaną o kilka stopni (w przypadku zbyt dużej temperatury na grzejnikach pomaga zawór czterodrożny na którym możemy zróżnicować temperaturę na kotle i na grzejnikach).

2. Zbyt duża różnica temp. między zasilaniem a powrotem do kotła. Jest kilka sposobów na wyeliminowanie tego , najprostszy to zmienić obroty na pompie (zazwyczaj są 3 biegi) tak aby różnica temp. wynosiła max. 15C, jeżeli to nie pomoże konieczne będzie zainstalowanie zaworu mieszającego (polecamy 4-drożny).

3. Bardzo ważnym czynnikiem jest też opał, z własnego doświadczenia wiem że różne rodzaje węgla spalają się inaczej jedne praktycznie bez dymnie (czysto), inne strasznie kopcą, smołują kocioł, wytwarzają dużo popiołu a kocioł strasznie zarasta sadzą.
PEREKO

Postprzez Grzegorz » 29 Gru 2010, 20:26

KSRM 25. Ustawienia producenta. Bardzo smoli,potężne ilości sadzy,chyba przez mokry groszek,ale suszę ile się da. Groszek niby najlepszy,bo Kazimierz -Juliusz workowany z Ekoelmy. Pytanie: Czym czyścić smołę ze ścianek kotła,może jakoś chemicznie,bo mechanicznie nie daję rady.Używam Sad-pal,ale to chyba bez znaczenia. Dosiego Roku dla forumowiczów i pracowników Per-Eko.
Grzegorz

Postprzez PEREKO » 04 Sty 2011, 08:23

To może być urok ekogroszku ale sprawdził bym jeszcze stosunek ilości powietrza do ilości podawanego paliwa, regulując moc nadmuchu i przysłonę na wentylatorze (standardowo powinien być 2-3 bieg i przysłona zasłonięta w 80-90% tak aby została szczelina ok. 1-2cm ale może trzeba zwiększyć ilość powietrza).
PEREKO

Postprzez Grzegorz » 10 Sty 2011, 21:33

Zrobiłem według porady,ale niestety nic to nie dało.Strasznie dużo sadzy.Kocioł musi być gruntownie czyszczony 2 razy w tygodniu,bo inaczej sadza zapycha zawirowywacze i przewody dymowe.Kocioł pracuje w systemie otwartym i jest nieduża różnica temperatury między wyjściem a wejściem na kotle.Układ otwarty(kotłowy) i zamknięty(kaloryfery i wymiennik co) "spotykają się" w dużym wymienniku ciepła marki "Gamrat". Wcześniej zamontowany był kocioł KSW Plus 16 i było w porządku. Może zwiększyć temperaturę na kotle? Pozdrawiam.
Grzegorz

Postprzez PEREKO » 12 Sty 2011, 13:46

Można spróbować zwiększyć temperaturę na kotle do 60-65C i sprawdzić czy to pomoże. Każdy węgiel spala się inaczej i trzeba do niego odpowiednio dobrać parametry przerwy, mocy nadmuchu jak i temp. na kotle.
PEREKO

Postprzez Grzegorz » 26 Lis 2011, 00:20

Witam.
Jednak to przysłona wentylatora była za mało otwarta.Jaka temperatura na sterowniku jest optymalna? Czy 57*C jest ok? Czy nastawić więcej?
Grzegorz

Postprzez PEREKO » 30 Lis 2011, 15:40

Należy przepalić kocioł aby go wysuszyć na temperaturze 70C przez kilka godzin a następnie ustawić 57C i jeżeli smoła nie zaczyna sie pojawiać to można już tak zostawić.
PEREKO

Postprzez Grzegorz » 30 Lis 2011, 18:44

OK.Jedno pytanie.Czy PER-EKO może polecić jakiegoś dobrego dystrybutora węgla? Ja kupiłem węgiel płomieniowy 31.1 i 31.2,a więc najlepszy do kotłów retortowych - firma Resover.Oczywiście ta spółka to jedna wielka ściema i sprzedaje byle co.Dwa worki po 20 kg = wiadro spieków,szlaki,sadzy i kamieni.Oczywiście nie powinno się wpłacać przed odbiorem,bo kłopoty gwarantowane.Dostawa minium po 3-ch miesiącach od przelewu po prośbach i groźbach prawnika!
Grzegorz

Postprzez PEREKO » 07 Gru 2011, 14:31

Mogę polecić jedynie aby nie kupować od razu węgla na cały sezon tylko najpierw kupić worek i go wypróbować a dopiero następnie kupić większa ilość.
PEREKO

Następna

Wróć do Problemy eksploatacyjne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Zarządzaj profilem

Zaloguj się

Kto jest na forum

Na forum jest 1 użytkownik :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gości (oparte na użytkownikach aktywnych przez ostatnie 5 minut)
Najwięcej użytkowników (89) było obecnych 07 Maj 2012, 17:19

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość