bezsensowne podawania paliwa Logic SP24

Dyskusje na temat optymalnych ustawień sterowników, wentylatora itp.

bezsensowne podawania paliwa Logic SP24

Postprzez Imho » 16 Paź 2012, 08:54

Piec KSP Duo 19KW ze sterownikiem Logic SP24. Ustawienia na sterowniku:
- dmuchawa minimum 20% maximum 60%
-podawanie paliwa min 2% maximum 14%
- praca w podtrzymaniu 16 sec
- przerwa w podtrzymaniu 18 minut
- paliwo: eko groszek (pieklorz)
temperatura zadana na piecu 55 st
temperatura zadana wody 48 st
Powierzchnia grzewcza 140 m2
55 m2 jest dodatkowo ogrzewania podłogowego
zbiornik wody 300l
Jak są potrzebne inne parametry, chętnie uzupełnię.

Kocioł pracuje w zadanych parametrach do osiągnięcia temperatury zadanej na piecu i nie przechodzi w stan podtrzymania. Pracuje dalej do osiągnięcia temperatury 60 st. Po czym, dozuje sobie tak jak ma zadane czyli 16 sekund paliwa na 18 minut przerwy. Następnie po obniżeniu na kotle temperatury poniżej 60 st robi rzecz następującą: Zaczyna bezsensownie podawać paliwo dłuuuuugo około 40 sekund ma 4 sekundy przerwy i znowu podaje dłuuuugo około 40 sekund. I w tym momencie koniec fantastycznego oszczędzania, ponieważ w koszu jest tyle paliwa,że momentalnie podbije do 60 stopni, znowu jak spadnie temperatura, znowu podaje bezsensownie, paliwo spada niespalone. Prosze o informację, dlaczego po spadku poniżej 60 stopni jest takie podawanie? I dlaczego osiągając temperaturę zadaną 55 dalej pracuje do 60?
Imho

Re: bezsensowne podawania paliwa Logic SP24

Postprzez PER-EKO » 18 Paź 2012, 08:16

Proszę zmienić min. moc wentylatora na 8%. Jeżeli to nie pomoże to proszę o kontakt z serwisem gdyż nie podoba mi się ten objaw z podawaniem 40sek.
PER-EKO

Postprzez Imho » 22 Paź 2012, 10:07

Nie ma chyba znaczenia jak ustawię wentylator. Przy mniejszym minimum będzie wolniej rozgrzewał kocioł, ale i tak osiąga stan podtrzymania. Po spadku poniżej 60 stopni, czyli po wejsciu z powrotem w stan pracy powinien dozować paliwo tak jak ma zadane w pracy miedzy 2% a 14% i regulowac moca wentylatora. A tu jest zjawisko, które bierze wszystkie moje ustawienia w łeb. Teraz na przykład podaje 3 razy pod rzad z po jakies 20-30 sekund z przerwami 10 sekundowymi. Jak mi poda 1,5 minuty towaru na palnik to za chwile będzie ten sam cykl. Stan podtrzymania, spadek temperatury, bezsensowne podawanie paliwa, przesypywanie, niedopalony groszek... i tak w kółko. Czy te sterowniki mają zaprogramowane podawanie paliwa po stanie podtrzymania? Czy to jest normalne? Mogę zrozumiec taki cykl 30 sekund podania paliwa po stanie podtrzymania celem uzupełnienia paliwa, bo ktoś zakłada, że porcja, która jest na palniku jest już praktycznie "zuzyta" ale nie 3x po 30 sekund. Chyba bezsens. Hasło, które zacheca ludzi do zakupu takiego kotła "Nawet 30% mniejsze zużycia paliwa" to raczej czysty marketing niż stan faktyczny. Dla przykładu moge podać, że sąsiad obok spalił przez 20 dni 1 zasyp kotła (tyle samo kg) ja juz całe 2 Jego zapotrzebowanie jest praktyucznie takie samo jak moje, z tym, że on ma sterownik dwustanowy. Paliwo takie same, kupowalismy razem. Czyli już mam 100% zuzycia wiecej niż on :) super a powinienem byc lepszy o około 30% porażka.
Imho

Postprzez PER-EKO » 24 Paź 2012, 08:28

W takim razie proszę o kontakt z serwisem gdyż jest to niepoprawne zachowanie sterownika i serwis musi się temu przyjrzeć.

Serwis

tel. +48 (41) 274 53 53 w. 17
fax: +48 (41) 274 53 26
e-mail: serwis@per-eko.pl
PER-EKO

Postprzez zedniceko » 31 Paź 2012, 10:15

Dear PER-EKO
I am using your DUO 19 KW in the Czech republic near the Raciborz for few months. I have similar problem according to Imho. When the temperature of the boiler increase to set value, control unit continues with heating without regulating fan power down. Very often it overheats set temperature over 5 degrees and goes into overheating mode. After temperature decrease it puts big amount on coal (over 30 sec in two batches). After this fan is going on minimum and temperature of the boiler is going down. According to my visual control so big amount of new coal in minimum fan power causes a lot of smoke and soot and is absolutely unnecessary.
Is it normal that the control unit heats the boiler over set temperature to overheat mode?
Is it normal to put so large amount of the coal after returning from overheate mode?
My parameters are: Min fan 12%, Max fan 70% Putting 2% to 18%, Set temperature 66 deg.
Thank you in advance for your reaction.
zedniceko

Postprzez jacekg » 02 Lis 2012, 10:20

Witam
Wydaje mi się że u Ciebie jest problem z niskim ustawieniem parametru
- praca w podtrzymaniu 16 sec (instrukcja b. uboga) jednak wg. mojego rozumowania ustawiłeś podawanie paliwa co 16 sec. ja zmieniłem przy pieklorzu na 120sec i chętnie dałbym więcej ale nie można.
Mój kocioł to 27KW i parametry jaki mam to
- dmuchawa minimum 10% maximum 70%
-podawanie paliwa min 5% maximum 15%
temp. na kotle CO 60oC i CwO 60oC

Paliwo mi dopala jednak nie jestem w stanie utrzymać płomienia w środkowej części paleniska (rynny).
Dodatkowo sporo reguluję zaworem czterodrożnym.
Pozakładałem termometry na zasilaniu i powrocie i np. na noc zawór przestawiam na 3 (skala od 1-9; 1-90% wody idzie z powrotem w obieg z powrotu a tylko 10% z kotła, wówczas na zasilaniu mam ok. 35 oC
a przy 9 to odwrotnie 10% z powrotu a 90 z kotła.
W dzień gdy temp. jest powyżej zera mam ustawione na 5. temp w domu ok. 22 -23 stop C na zasilaniu mam ok. 50oC (przy założeniu, że wraca zimna woda ale tak nie jest i na powrocie jest woda ciepła a czasem b ciepła. Dlatego max mam ustawione na 7. Tak więc przy 7 woda wraca z temp. ok. 50oC.
Wówczas jest mniejszy pobór wody z kotła i mniejsza potrzeba na jej dogrzewanie i rzadko ale czasem kocioł się zatrzymuje. Myślę, że o to w tym chodzi. Wadą dla mnie jest właśnie ograniczenie czasu między podawaniem do 120sek mało przy dobrym ekogroszku można by jeszcze tym parametrem sporo uzyskać np. podawać rzadziej, a więcej w ten sposób mamy ewidentną oszczędność na energii.

Moje rozwiązanie podłogówki a dokładnie załączanie pompy
Rozwiązanie z czujnikiem podłogowym wg. mnie ma sens ale gdy czujnik jest zatopiony w podłodze. Na powrocie u mnie się nie sprawdza. Już kiedyś opisywałem moje uwagi co do tego rozwiązania i podtrzymuję opinię. Obecnie pompa załącza się razem z pompą CO dodatkowo mam założoną na wejściu podłogówki głowice termostatyczną ustawioną na 2 i jest ok. (podłogówka zasilana jest powrotem z grzejników). Na grzejnikach mam elektroniczne głowice termostat z ustawioną temp. nocną i dzienną i automatycznie włącza i wyłącza - rozwiązanie to daje dużą oszczędność na pobieraniu ciepłej wody. Jak głowica ma żądaną temp. powietrza w pomieszczeniu to się nie otwiera i ciepła woda idzie dalej. Jedno co bym na dzień dzisiejszy zmienił to wstawiłbym zawór czterodrożny automatyczny :) wówczas bym ustawił oczekiwaną temp. wody na powrocie = temp. jaką chcę mieć na podłodze i po sprawie. W obecnej formie to wiem jak mam godzinowo zaprogramowane głowice i mogę przewidzieć kiedy jest zwiększone zapotrzebowanie na ciepło i zmieniam na zaworze 4-o drożnym np. z 3 na 5 czy 7. Nie jest to co dziennie oczywiście wszystko zależy od temp. na zewnątrz jak jest ok. 10oC to 3 wystarczy. Wówczas grzejniki nie są gorące ale to nie o to chodzi ważne że w pomieszczeniu jest zadana temp. Ważne aby woda na zasilaniu miała te 40oC a to jest do osiągnięcia wówczas na powrocie mam te 25oc a to znaczy że i podłoga ma swoją temp.
uffff mam nadzieję, że pomogłem :)
pozdrawiam

W jeden z weekendów sprawdzałem to worek 25kg wystarczył na 2 dni (co wydaje mi się daje wynik (powiem ostrożnie) zadowalający)
Moje oczekiwanie jest ok. 5 worków na 7 dni wówczas licząc okres palenia od listopada do końca marca zużycie wyjdzie na poziomie 2,7 t ekogroszku
przy cenie ok. 830zł t zakupując 3 tony to za te ok. 2500zł załatwimy sezon.

Podsumowując: kocioł z racji b. ubogiej instrukcji wymaga wielu prób i logicznych kombinacji parametrami. Rozwiązanie podawania % ma swoje + jaki minusy kwestia przyzwyczajenia i wyczucia. Nie miałem doświadczeń z wcześniejszym rozwiązaniem to i łatwiej może ogarnąłem ten model.
moim zdanie to kluczowe jest regulowanie zarówno zaworem trój lub czterodrożnym, podawaniem paliwa ilością i częstotliwością oraz nadmuch.
jacekg

Postprzez bzyker » 02 Lis 2012, 18:21

Pali ktos owsem albo pelletem w ksp duo?
bzyker

Postprzez robjan1 » 07 Lis 2012, 12:22

witam mam też ksp duo 19kW z tym sterownikiem paliłem owsem i bardzo dobry rezultat nic nie śmierdziało tak jak niekturzy piszą i gdybym miał dostęp do taniego owsa to wolałbym nim palić niż węglem.
robjan1

Postprzez bzyker » 07 Lis 2012, 15:45

A a jak wygladal piec, bo tam jest rusz wodny http://zawijan.wordpress.com/poradnik-u ... k-czy-nie/

I jak wygladalo na ile czasu starczal zbiorniki jaki dom metrarz?
bzyker

Postprzez bzyker » 07 Lis 2012, 20:27

Moza jakies fotki spalania owsa?
bzyker

Następna

Wróć do Regulacja parametrów pracy kotła

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Zarządzaj profilem

Zaloguj się

Kto jest na forum

Na forum jest 1 użytkownik :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gości (oparte na użytkownikach aktywnych przez ostatnie 5 minut)
Najwięcej użytkowników (89) było obecnych 07 Maj 2012, 17:19

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość