KSP EKO DUO 15 kw nowy sterownik TECH SP 480

Dyskusje na temat optymalnych ustawień sterowników, wentylatora itp.

KSP EKO DUO 15 kw nowy sterownik TECH SP 480

Postprzez kwooda233 » 15 Lis 2014, 19:25

Bardzo proszę o podanie wstępnych ustawień do tego sterownika na ekogroszek i pellet. Menu bardzo rozbudowane.
kwooda233

Re: KSP EKO DUO 15 kw nowy sterownik TECH SP 480

Postprzez kwooda233 » 15 Lis 2014, 23:47

Dodam, że jest to piętro domu 100 m2 , dach płaski, ocieplony styropian 10 cm okna szczelne.
Obecne ustawienia to:
temp. zadana 45
nadmuch (bieg) 40%
czas podawania : 25 s
przerwa podawania 185 s
praca podtrzymania 10 s
przerwa podtrzymania : 30 min
wentylator w podtrzymaniu:
-czas pracy 20 s
-czas przerwy 20 min

niestety nie spala całości i są spieki.

Bardzo proszę o odpowiedz, dopiero początkuję z takim piecem i podajnikiem.
Dziękuję
kwooda233

Postprzez PEREKO » 17 Lis 2014, 08:25

Witam

Proponuję zwiększyć częstotliwość podawania:

Temp. zadana: 55 (zbyt niska temperatura może przyczyniać się do tz. korozji niskotemperaturowej kotła)
Nadmuch (bieg) 30%
Czas podawania : 10 s
Przerwa podawania 40 s (najlepiej sterować jednym parametrem zmieniając tylko przerwę podawania jeżeli kocioł nie ma problemów z dojściem do temp zadanej można ją stopniowo zwiększać)
Praca podtrzymania 10 s
Przerwa podtrzymania : 15 min
wentylator w podtrzymaniu:
-czas pracy 15 s
-czas przerwy 15 min
PEREKO

Postprzez Seba PerEkoDUO15 » 27 Lis 2014, 23:27

Witam wszystkich, to mój pierwszy wpis, palę od 2 tygodni.
Piec PER EKO DUO 15, palę pelletem, wszędzie podłogówka.
15 cm styropiasnu, okna 3-szybowe, pustak ceramiczny MAX, wełna dach 25cm
Po dwóch dniach spędzenia w kotłowni z długopisem i wykresami jak dotąd zauważyłem najlepsze ustawienia:

- temp. zadana CO 60
- temp. CWU 43
- temp. zadana na podłogę 32
- czas podawania 10 sekund
- czas przerwy 40 sekund
- siła nadmuchu 23 bieg
- praca podtrzymania 25 sekund
- przerwa podtrzymania 7 minut
- wentylator w podtrzymaniu czas pracy 25 sekund
- wentylator w podtrzymaniu czas przerwy 7 minut
- temperatura na ślimaku utrzymuje się w okolicach 30 stopni, w domu 21 stopni

Przy tych ustawieniach w domu b. ciepło, pellet dopala się idealnie, zero spieków, dosłownie sam popiół (piaseczek). Jedyny problem to duże spalanie, ostatni zasyp 195 kg pelletu wypalił w 4 doby 4 godziny. Instalator mówi, żeby się nie przerażać bo to pierwszy sezon i dom mokry.
Seba PerEkoDUO15

Postprzez radeklapka » 14 Gru 2014, 00:48

Witam,
jestem nowym użytkownikiem piec KSP DUO 15 ze sterownikiem SP 480, pale od 1,5 tygodnia. Mam dom o pow. 140 m2, na dole podłogówka, góra grzejniki. Dom stary w trakcie remontu. nowe tynki i jeszcze nie wyschły, tak samo wylewki. W domu na parterze mam 10st.C, na górze znacznie cieplej. Okna nowe szczelne, dom jeszcze nie ocieplony. Mur 40cm, stara cegła. Ocieplony strop i dach. Pale pelletem 6mm.

Moje nastawy:
temp. c.o - 65 st.C
temp. c.w.u - 45 st. C
czas pracy went - 45 sec
moc dmuchawy - 50 %
czas pracy podajnika 30 sec
czas pracy dmuchawy - 25 sec
przerwa podtrzymania dmuchawy -3,5 min
czas pracy na podtrzymaniu - 25 sec
przerwa podtrzymania podajnika - 5 min
czas podawania w podtrzymaniu - 25 sec

nie wiem czy wszystko podałem ale najważniejsze to, to że już mi dwa razy zgasło.
Dom jest w trakcie wygrzewania i staram sie jakoś ustalić jakie parametry są optymalne.. Zastanawiam sie jeszcze jak długo będe osiagał temp. min. 18-21st C??

Może ktoś pomoże w optymanych ustawieniach??
Proszę o pomoc...
Z góry dziekuja za pomoc.
radeklapka

Postprzez Seba PerEkoDUO15 » 14 Gru 2014, 11:35

Radek ja siedzę ze swoim duo 15 od dwóch tygodni do późnej nocy. Zapisuję w tabelkę każdą zmianę na sterowniku i później reakcję na to kotła. Spróbuję ci pomóc ale napisz proszę chronologicznie ze sterownika parametry bo nie wszystko jest dla mnie zrozumiałem np. ''Czas pracy na podtrzymaniu,, i zaraz piszesz ,,czas podawania na podtrzymaniu,,. Nie krytykuję absolutnie ale nie chciałbym ci czegoś źle odpisać. Napisz może według mojej listy we wcześniejszym poście plus m.in. jaką wpuszczasz temp na podłogę, jaki jest czas przerwy w podawaniu, jakie otwarcie czopucha i w końcu jakim peletem palisz i ile go zużywasz. Pozdr
Seba PerEkoDUO15

Postprzez radeklapka » 15 Gru 2014, 10:20

Dziękuje za odpowiedź na mój post, dzięki też za zwrócenie uwagi. Postaram się wypisać wszystko. Niestety nie mam możliwości siedzieć cały dzień na budowie. Jestem tam tylko po południu i siedzę do wieczora. Moje nastawy są takie:

temp. zadana CO 65
- temp. CWU 45
- temp. zadana na podłogę 45 (ale zawór i tak puszcza 21-25)
- czas podawania 25 sekund
- czas przerwy 60 sekund
- otwarcie czopucha
- siła nadmuchu 45 % (zmniejszyłem)
- praca podtrzymania 30 sekund
- przerwa podtrzymania 5 minut
- wentylator w podtrzymaniu czas pracy 30 sekund
- wentylator w podtrzymaniu czas przerwy 3,5 minut
- temperatura na ślimaku utrzymuje się w okolicach 32 stopni, w domu 15 stopni

Palę peletem 6 mm, ale nie powiem jakiej firmy, bo worki są bez logo. Kupuje tu: http://www.radox.com.pl/oferta/pellet-6-mm/ jeśli to coś pomoże.
co do zużycie to wychodzi ok. 30-40 kr na dobę, bo mam świeże tynki i jeszcze dużą wilgotność powyżej 80%. Ale mam już osuszacz i zbił już do 75%.
Jeśli czegoś brakuje w poście to dopiszę jak wrócę do domu.
Pozdrawiam forumowiczów i dziękuję za odpowiedź.
radeklapka

Postprzez Seba PerEkoDUO15 » 15 Gru 2014, 13:09

CO i CWU jest ok,

Radzę obniżyć temperaturę zadaną na podłogę! U mnie przy plusowych temperaturach ustawiam 28-29 stopni i w zupełności wystarczy, przy mrozach mój instalator radzi wpuścić ok 33 ale 45 to zdecydowanie za dużo (być może dlatego się nie nagrzewa bo podłogę należy rozgrzewać stopniowo od niższych temperatur)

Czas podawania i czas przerwy u mnie jest 10 i 40 a przy mniejszych temperaturach 12 na 36. Wtedy dopala mi się pellet idealnie, bez żadnych spieków ani niedopałków. 25 na 60 trudno mi się do tego odnieść w tak pewny sposób jak co do temp na podłodze.

otwarcie czopucha przy rozpalaniu pieca mam otwarty całkowicie, jak piec się rozgrzeje do zadanej temperatury zamykam go w połowie (wpływa na ilość spalania paliwa)

U siebie pobierał mi b. dużo opału bo ok 4 worków na dobę ale dużą zmianę zauważyłem do zainstalowaniu STEROWNIKA POKOJOWEGO!. Temperatura w domu osiąga zadaną temperaturę w pokoju np. 22 stopnie i piec przechodzi w stan podtrzymania a więc pobiera dużo mniej pelletu.

Siła nadmuchu wystarczy zupełności 25! Więcej ustawiałem przy rozgrzewaniu pieca a teraz mam 18 i daje radę

Teraz jestem skupiony głównie na pracy w podtrzymaniu bo pic mój w większości teraz tylko podtrzymuje temperaturę.
U mnie jest to 20-30 praca w podtrzymaniu i 8-9 minut przerwy (to samo w pracą wentylatora)

Należy pilnować też temp na ślimaku. Powinna utrzymywać się od 26-36 stopni

To moje spostrzeżenia na dzień dzisiejszy.

Dodam jeszcze jak ważny jest sam pellet. Na początku też kupiłem pellet za ok 800 zł w pobliskim składzie, miał być b.dobry a był jeden wielki spiek na ruszcie i niedopałki. Polecam Ci wypróbować naprawd dobrej jakości pellet (o to nie trudno, jest kilka polecanych znanych producentów w Polsce)

Życzę powodzenia i czekam na spostrzeżenia!
Seba PerEkoDUO15

Postprzez radeklapka » 16 Gru 2014, 14:32

Witam,
wczoraj zmieniłem nastawy na podłogówkę, rozmawiałem z instalatorem i zgodnie z Twoimi i jego sugestiami zmniejszyłem na 33 st.C. Reszt pozostawiłem bez zmian. Czopuch otwarty 1/3. Dzisiaj po powrocie do domy sprawdzę ile zużył opału. Wstępnie wygląda na 3-4 worki.
Patrzyłem też inne źródła skąd mógłbym brać opał. Cenowo i kaloryczność podobna, zauważyłem też na jednej z aukcji na portalu, że jedna z firm sprzedaje pellet węglowy, ktoś już może sprawdzał? Kaloryczność opisują na 26kJ cena ok.900-1000zł...

Pozdrawiam
radeklapka

Postprzez radeklapka » 16 Gru 2014, 21:05

Witam ponownie,
wracam do tematu zużycia opału na dobę. Wczoraj zasypałem i dzisiaj sprawdziłem o tej samej porze, wyszło że przy tych ustawieniach pali 3 worki pelletu. Temp. w domu na dole 15 st. C, góra 22 st. C. Niestety wilgotność jeszcze wysoka pow. 80%.
Mam tylko pytanie do użytkowników KSP DUO 15 ile popiołu wybieracie i jak często?

Pozdrawiam
radeklapka

Następna

Wróć do Regulacja parametrów pracy kotła

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

Zarządzaj profilem

Zaloguj się

Kto jest na forum

Na forum jest 2 użytkowników :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości (oparte na użytkownikach aktywnych przez ostatnie 5 minut)
Najwięcej użytkowników (89) było obecnych 07 Maj 2012, 17:19

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości