Ogrzewanie pelletem

Dział dotyczący paliw, ich jakości i techniki palenia w kotle.

Ogrzewanie pelletem

Postprzez zygmunt » 23 Lis 2014, 15:45

stosuje ktoś do ogrzewania domu pellet?? Jakiego?? Jak wrażenia??
zygmunt

Re: Ogrzewanie pelletem

Postprzez Seba PerEkoDUO15 » 28 Lis 2014, 11:33

Witam

Piec ja palę pelletem od 2 tygodni.
Wrażenia:
- do kotłowni wchodzę w białych skarpetkah (dosłownie)
- pachnie jak w tartaku
- popiół sam piasek, zero spieków, co weekend trzeba opróżnić
- w domu 21 stopni
- jedyny minus to dość duże spalanie (ok 50 kg na dobę) ale to pierwsze odpalenie i wygrzewanie

Długo zastanawiałem się eko groszek czy pellet. Wybór padł na pellet i jak porównuję kotłownię u znajomej z identycznym piecem lecz na groszek to widzę, że wybór pelletu był zdecydowanie lepszy!!!
Seba PerEkoDUO15

Postprzez Pawełek » 29 Lis 2014, 13:18

Witam

Jakie są koszty pelletu, który Pan stosuje. Te 50 kg na dobę - ile to wychodzi w zł?

Pozdrawiam
Pawełek

Postprzez zygmunt » 30 Lis 2014, 20:39

a jakiego pelletu używasz??
zygmunt

Postprzez gregoRy22 » 10 Gru 2014, 20:25

włąsnie tez jestem ciekaw o jakim pellecie mówimy.Jaki kaliber wchodzi w grę
gregoRy22

Postprzez Seba PerEkoDUO15 » 11 Gru 2014, 11:23

Przepraszam za późną odpowiedź. Koszt mojego pelletu to 950zł za tonę (ok 15zł za 1worek 15kg) drogo!
Seba PerEkoDUO15

Postprzez zygmunt » 19 Gru 2014, 19:17

a jakiego producenta pelletu używasz??
jaką ma kaloryczność??
zygmunt

Postprzez monisiaS5 » 11 Sty 2015, 19:47

No 9,5 stówy za tone to niezły wynik.Mysle ze jak na pellet to dużo.Jaka jest cena realna bo jakos duzo to wychodzi.
monisiaS5

Postprzez Piotr S. » 14 Lut 2015, 16:48

Podzielę się tu moimi doświadczeniami z pelletem. Dotychczas 2 sezony opalałem ekogroszkiem z lokalnego składu, wartość opałowa 25 MJ/kg, praktycznie żadnych problemów z opałem, ładnie się dopala, nigdy nie zgasł, nigdy nie zerwało zawleczki.Jednak węgiel ma też minusy:
- czyszczenie kotła z sadzy raz na tydzień, a już przymusowo raz na dwa tygodnie. Co dwa dni trzeba pomachać szczotką i usunąć niewielką sadzę z rusztu wodnego. Po takim czyszczeniu wyglądam jak górnik, kotłownia też, więc dochodzi sprzątanie i odkurzanie kotłowni.
- wynoszenie popiołu - praktycznie co 2-3 dni. Teraz dopalam resztki węgla z zeszłego roku i codziennie mam pełną szufladę. Wolę jednak wynieść codziennie, bo wyjmuję całą szufladę i wysypuję na zewnątrz domu, kotłownia nie syfi się tak jak przy wybieraniu łopatką do wiadra co kilka dni.
- przy zasypywaniu węgla tuman czarnego kurzu leci na kotłownie, a że ta jest w części mieszkalnej, żona narzeka na czarny syf na meblach i wszystkim innym.
- węgiel kupuję w dobrej cenie (720 zł w zeszłym roku), ale pod warunkiem, ze sam sobie go zaworkuje na składzie. Niestety, nie zawsze jest całkiem suchy, apakowany w worki nie ma jak wyschnąć, więc do kotła wsypuję taki czasem wilgotny, co powoduje wyższe spalanie i korozje zasobnika (musiałem go w tym roku malować, po dwóch sezonach).

Biorąc to wszystko pod uwagę. w tym roku postanowiłem przetestować pellet. Niedaleko mnie sprzedają dwa rodzaje - ciemny, słabszy (5 kWh/kg) za 750 zł/t i jasny, mocniejszy (5.6 kWh.kg). kupiłem tonę tego tańszego. No i tak:

+ czyściutkie paliwo, przy zasypie nie syfi się tak jak przy węglu
+ paliwo suche, zaworkowane fabrycznie, już nie muszę jeździć na skład i tracić soboty na workowanie i załadowanie/rozładowanie. Lekkie worki 15 kg, nawet żona w razie czego może zasypać, węgla nie ma szans, worek waży 30 kg
+ bardzo mało popiołu, praktycznie do popielnika zaglądam co 3 tygodnie.
+ z komina dym jak przy paleniu gazem - praktycznie sama para wodna
- dużo popiołu osiada na wszystkich poziomych częściach pieca (półki, ruszt wodny, opłomki, czy jak im tam). Trzeba co kilka dni obmiećść cały kocioł wewnątrz
- niestety, chyba niezbyt dobra jakość tego konkretnego peletu powoduje, że tuż przy wyjściu z zasobnika na palnik, po dłuższym postoju w podtrzymaniu, na tej rurze ze ślimakiem gromadzi się taki spiek, coś a'la paździerz. Przez to blokuje się ślimak i w ciągu dwóch miesięcy wymieniałem zawleczkę chyba z 10 razy. Ale wg mnie to wina kiepskiej jakości tego pelletu. Jak wypalę kilka worków węgla, to kupię na testy ten droższy pellet. Już ten gość co mi dostarczał (kierowca) trochę się dziwił, że kupiłem ten tańszy, mówił, że ludzie go nie biorą, ja po przetestowaniu 100 kg niestety nie znalazłem wad i zamówiłem całą tonę.

No i na koniec krótkie porównanie, okres grudzień - styczeń
- sezon 2012 - 1290 kg węgla dla 1400 stopniodni grzania
- sezon 2013 - 1100 kg węgla dla 1200 stopniodni grzania. W tym sezonie, w - - sezon 2014 - 1080 kg pelletu dla 1100 stopniodni grzania. czyli spalanie podobne, no może ten rok nieznacznie cieplejszy, ale nie jest to dużo, różnica mniejsza niż 10%.

Wniosek jak dla mnie jest prosty - nigdy więcej węgla. Opalanie pelletem jest nieznacznie droższe (o ile nie jednakowe), a komfort nieporównywalny. Gdyby nie te zawleczki, to praktycznie zostaje zasypanie raz na tydzień i wyjęcie popiołu i czyszczenie raz na 3 tygodnie/miesiąc.

Wyszło trochę przydługie, ale chciałem się podzielić doświadczeniami, bo przed sezonem szukałem gdzieś podobnego porównania i nigdzie nie znalazłem. W razie pytań służe pomocą. Kocioł KSP Duo 15 + SP 24.
Piotr S.

Postprzez zygmunt » 26 Lut 2015, 17:39

a próbowałeś peletu innych producentów? może lepsze wyniki byś uzyskał.
zygmunt

Następna

Wróć do Paliwa i ich spalanie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Zarządzaj profilem

Zaloguj się

Kto jest na forum

Na forum jest 1 użytkownik :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gości (oparte na użytkownikach aktywnych przez ostatnie 5 minut)
Najwięcej użytkowników (89) było obecnych 07 Maj 2012, 17:19

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość