duża ilość sadzy w piecu ksr 17

Jeżeli kocioł pracuje nieprawidłowo – opisz problem tutaj.

duża ilość sadzy w piecu ksr 17

Postprzez vox » 13 Mar 2014, 14:52

Witam,
Od jakiegoś czasu - niedawna - mam problem z tym, ze z dnia na dzień zaczęła mi się nadmiernie osadzać sadza na ściankach wewnętrznych pieca. Kiedyś wystarczyło zaglądnąć po pięciu, sześciu dniach do pieca i lekko go przeczyścić, a teraz po dwóch dniach pojawia się charakterystyczny zapach w kotłowni (pachnie jakby ulatniającym się gazem), a po otwarciu dolnych drzwiczek wydostają się kłęby brunatnego dymu. Od początku sezonu palę jednym rodzajem groszku. Uszczelniałem retortę, ale widzę, że jedna trzecia jej obwodu jakby nie spala węgla. Co może być tego przyczyną? Najbardziej denerwuje mnie ciągła konieczność czyszczenia pieca z sadzy. Przeważnie zatykają się dolne otwory płomieniowe w których znajdują się zawirowywacze. To na nich osadza się po dwóch dniach nawet 2cm sadzy... Czy te zawirowywacze są potrzebne? Na ile one chronią zanieczyszczenia komina? Czy stosowanie sadpal-a jest bezpieczne i korzystne? Nadmienię, ze w piecu prócz uszczelniania retorty nic nigdy nie było robione, a piec mam od jesieni 2007 roku. Jestem bardzo zadowolony, ale teraz ta sadza... Czy prócz czyszczenia ścianek wewnętrznych, górnej "półki" od komory spalania oraz płomieniówek i raz do roku dołu wentylatora powinienem jeszcze coś czyścić? Proszę o odpowiedź - szybką odpowiedź ;/
vox

Re: duża ilość sadzy w piecu ksr 17

Postprzez PEREKO » 17 Mar 2014, 10:09

Witam
Duże ilości sadzy wskazują na zbyt małą ilość powietrza, należy sprawdzić czy płyta została dobrze uszczelniona i wyśrodkowana jeżeli tak się nie stało wychodzące paliwo mogło ją wypchnąć i należy taką płytę uszczelnić jeszcze raz. Należy sprawdzić też czy komora powietrzna pod palnikiem (okrągła wyczystka dostępna po wysunięciu szuflady) nie jest zapchana. Proszę też sprawdzić czy klapka na wentylatorze jest dobrze ustawiona i otwiera się podczas pracy wentylatora.
PEREKO

Postprzez PEREKO » 17 Mar 2014, 10:21

Co do zawirowaczy to jeżeli mamy słaby ciąg należy je wyjąć oraz ustawić przepustnicę w pozycji otwartej, w takim przypadku należy sprawdzić też drożność przyłącza oraz komina.
PEREKO

Postprzez vox » 18 Mar 2014, 14:11

Witam,
Po czym stwierdzę, że ciąg jest za słaby? Wyczystkę pod wentylatorem czyściłem praktycznie raz na sezon, bo nie było tam zbyt wiele brudu, ale ostatnimi czasy zbiera się tam dużo takich granulek, jakby piasku. Wyczyszczę ją więc i napiszę o rezultatach. Co do klapki na wentylatorze - gdzie jej szukać? Z tyłu jest tylko osłona wentylatora, która jest w pozycji zasłonięcia całkowitego tylnego wlotu. Wiem, że jak dam więcej powietrza, to węgiel szybciej się będzie wypalał i żar będzie się cofał a i też ciepłe powietrze mające ogrzewać wodę też będzie szybciej wypychane. Jak osiągnąć kompromis, jak stwierdzić, że przysłona jest dostatecznie otwarta? Retorta była uszczelniana, ale nie wiem, czy podczas czyszczenia pieca jej nie "zruszyłem". Palenisko wygląda tak, że nie mam soczewki okrągłej utworzonej z żaru, tylko półksiężyc, z jednej strony węgiel jakby nie jest spalany (widać, ze jest czarny i nietknięty, ale może to wina wyczystki wentylatora. Dziękuję za odpowiedź i proszę o więcej rad :)
vox

Postprzez PEREKO » 18 Mar 2014, 16:01

Jeżeli po otwarciu drzwiczek wydobywają się duże ilości spalin oznacza to może słaby ciąg kominowy. Dlatego należy posprawdzać drożność przewodów kominowych oraz przyłącza.

Klapka wentylatora znajduje się w środku wentylatora, na zewnątrz wystaje tylko dźwignia z przeciwwagą którą należy ustawić tak aby przy włączonym wentylatorze klapka była w pozycji otwartej.

Image
PEREKO

Postprzez vox » 19 Mar 2014, 16:11

Nie bardzo rozumiem po tych rysunkach działanie tej dźwigni, ale sprobuję to zobaczyć. Tylko samej klapki nie będę widział, więc skąd się dowiem czy się odchyliła? Nie wiem w ogóle czy takową klapkę posiadam
vox

Postprzez vox » 07 Kwi 2014, 08:49

znalazłem - sprawdziłem, wszystko ok :)
vox

Postprzez Romek000 » 23 Gru 2016, 14:24

Ja może wrócę do pytania zadanego przez forumowicza vox. Czy takie preparaty jak spalsadz, lub coś podobnego do tego spełniają swoją funkcję ?
Romek000

Wróć do Problemy eksploatacyjne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

Zarządzaj profilem

Zaloguj się

Kto jest na forum

Na forum jest 2 użytkowników :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości (oparte na użytkownikach aktywnych przez ostatnie 5 minut)
Najwięcej użytkowników (89) było obecnych 07 Maj 2012, 17:19

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości